Železniční nehoda v roce 1938

Smrtelná nehoda na Vltavotýnské trati

15. listopad 1938 byl pro trať Číčenice – Týn nad Vltavou běžným všedním dnem. Trať v nedávné době oslavila 40. výročí a byla hojně využívána osobními a nákladními vlaky, které se pravidelně potkávaly v Číčenicích, Chvalešovicích, Temelíně a Týně nad Vltavou. 

Toho rána v úterý 15. listopadu bylo typické podzimní ráno. Hustá mlha, padající listí na koleje a zima. Noční můra strojvedoucího – vlak klouže, hůře brzdí.

V 6:52 měl pravidelný příjezd motorový osobní vlak č. 5001 do stanice Chvalešovice. Ten zde pravidelně vyčkával příjezdu nákladního parního vlaku číslo 5099, aby se vykřižovaly a oba vlaky mohly pokračovat ve své jízdě. 

Protože ale vlakvedoucí a strojvedoucí opomenuli skutečnost, že nákladní vlak nedorazil do Chvalešovic, pokračovali v jízdě vlaku do zastávky Lhota pod Horami.

O necelých 630 metrů dále nastává ale hrůza – motorový vlak č. 5001 se sráží s nákladním vlakem č. 5099. Motorový osobní vlak je i s přívěsným vozem tlačen dlouhých 130 m zpět po pražcích, kde následně vykolejuje a "vyskakuje" z prostoru železničního náspu. 

Celkem 10 osob se zraní vážně, dalších 9 osob lehce zraní střepy z oken. 1 osoba bohužel na místě zemře. Strojvedoucí motorového vlaku se zachraňuje vyskočením z jedoucího vlaku. 

Oba zaměstnanci dráhy motorového osobního vlaku byli následně u soudu usvědčeni z porušení vnitřích předpisů železničního provozu a jsou odsouzeni k dvouleté podmínce 4 měsíců tuhého vězení a k náhradě vzniklé škody.


Díky shodě okolností nedošlo k obdobné nehodě, jako o necelých 22 let později u Stéblové poblíž Pardubic, kde mimojiné díky požáru vzplanutí nafty motorového z vozu zemřelo 118 osob a dalších 110 se zranilo. 

Zdroj: Národní archiv – Sbírka staničních kronik – stanice Týn nad Vltavou a stanice Číčenice

Lokomotiva řady 310.0, která zajišťovala vozbu nákladních vlaků.
Autor: Jan Kahovec

Motorový vůz zajišťující osobní dopravu na trati Číčenice – Týn nad Vltavou
Autor: neznámý